Blev medlem: 23 jun 2016, 17:58 Inlägg: 7 Ort: Trollhättan
Förnamn: Carl
Efternamn: Sundvall
Hallå,
Hur ser föreningen på att åka till spel genom kollektivtrafik? Jag är sugen på att spela nu igen när man är återetablerad i Sverige. Har inget körkort ännu men det är på G.
Tänkte inte tanken förrän jag läste några brittiska-spelares råd om att åka bus till sina spel att ha sina gevär i casen med hänglås, batterier och mag ute i separata fickor/väskor, inga camo kläder och utskrift/bevis för spelet man skall till nära till hands.
För mig låter det glasklart om man är stabil och betér sig som vanligt så skulle väl inte nån slänga en tanke åt en. Men vad tycker ni andra?
Blev medlem: 23 nov 2010, 20:10 Inlägg: 1404 Ort: Göteborg
Förnamn: Mikael
Efternamn: Steisner
Så länge man inte har några bössor eller utrustning synligt så lär det inte vara några konstigheter. Att ha kamouflagekläder på sig lär få reagera på. Själv har jag åkt kollektivt i omgångar med tåg och buss från Alingsås till spel ute i Bergsjön och Mölnlycke utan någon som helst incident. Några barn som blivit nyfikna (och när jag åker med ansiktsfärg på: ibland lite rädda), men inga sura miner.
Men precis som du skriver skulle även jag rekommendera att lägga undan batterierna för sig. Gärna lätt åtkomligt. Dels för att undvika ha batterier i bössan utifall elektroniken skulle få något latjo eller att man kommer åt avtryckaren medan bössan är i väskan, men också kunna komma åt batteriet om de av någon anledning skulle börja ryka eller brinna.
Hänglås på väskan känns som överkurs. Skaffa en rymlig ryggsäck, lasta ned allting i den och låt den stå på sätet mitt emot eller mellan fötterna. Lätt som en plätt :)
Blev medlem: 23 jun 2016, 17:58 Inlägg: 7 Ort: Trollhättan
Förnamn: Carl
Efternamn: Sundvall
^Skönt att höra någon som har gjort det och att det gått vägen för dig. Ja, hänglås är väl lite över styr nu när jag tänker på det. Lät mig nog bara färgas av hur de britterna såg på saken.
Men kul, då känns ju idén betydligt mycket mer tryggare!
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 9 gäster
Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori Du kan inte svara på trådar i denna kategori Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori Du kan inte bifoga filer i denna kategori