Marsspelet - Söndag 30 March2025
Tider
Samling: 10:00 | Spelstart: 11:00 | Spelslut: 16:00
Speltyp och spelbeskrivning
VSAF-spel | Vi tillämpar vår nya regel som tillåter 16-17-åringar att spela tillsammans med målsman och med skyddsutrustning som täcker hela ansiktet!
Om du planerar att vara med på ett av våra spel denna månaden, planera in detta! Vi försöker att samla spelare för att få ett riktigt stort spel varje månad. Anmäl er gärna tidigt om ni är intresserade, ni kan avanmäla er senare.
Det jag vill uppnå är strider som är genomtänkta och planerade. Man samverkar i olika roller med de övriga spelarna på den egna sidan. Om du inte är intresserad av detta så är det bättre att välja ett annat spel.
Man bör vara inställd på samverkan och radio är en enorm tillgång. Ledningen handlar inte om att ge order utan ledningen sammanställer vad som händer och dirigerar spelarna dit det behövs. På så vis får spelarna mål och uppdrag som är relevanta för det man som helhet försöker uppnå, i stället för att alla var för sig försöker ta samma flagga, eller planlöst knallar runt och letar efter någon att skjuta på.
Tänk på att ta med ett bärsystem du kan spela med, så att du kan få med dig ammo och vatten. Vi spelar ofta utan fast respawnpunkt och området är stort, så du behöver bära med dig det du behöver under dagen.
Arrangör
sPunk - 0735892333 SMS först
Anmälningsinformation
Max: 250 | Minst: 6 (24h innan spelstart)
Dold anmälan: Nej | Gruppanmäl: Ja | Välja lag: Nej
Spelavgifter
Avgift: : | VSAF-medlem: 100 | VSAF-årsmedlem: 0 | Gäst: 100
Om spelområdet
Stad: Göteborg
Vägbeskrivning:
Om vi blir färre än 25 anmälda kl 1200 lördagen innan så är vi på vår mark i bergsjön, kartor och info här:
http://www.vsaf.se/index.php?p=17
Om vi blir fler än 25 så spelar vi på vår mark i Härryda, kartor och info här:
http://www.vsaf.se/index.php?p=18
Jag postar i forumtråden efter 12 på lördagen vilket det blir!
Regler
VSAF-regler (länk). Reglerna kan komma att anpassas beroende på hur många som kommer.
Medic: 2 minuter handpåläggning, båda händer.
Den som inte har rollen gruppchef:
10 minuter efter att man blir utskjuten så kan man respawna genom att söka upp sin gruppchef,vänta tills denne lever och göra en fistbump.
Man kan spendera dessa 10 minuter var och hur man vill men man skall undvika att störa eller följa motståndarna för att inte avslöja eller förvirra dem. Att följa gruppchefen kan vara en bra idé.
Ifall man inte kan spawna eftersom gruppchefen har blött ut så samlas man runt gruppchefen och avvaktar att man kan uppsöka plutonchef och spawna in hela gruppen.
Det är inte alla som lyckas med att hålla sig till gruppen, så gruppchefen avgör när gruppen är hjälpligt samlad. De som tappar kontakten med gruppen får helt enkelt räkna med att det kan vara svårt att spawna in.
Den som har rollen som gruppchef:
Efter att ha blivit utskjuten så kan gruppmedlemmarna inte spawna på Gruppchefen. Efter 10 minuter fistbumpar gruppchefen en LEVANDE gruppmedlem, därefter lever gruppchefen och gruppen kan spawna som vanligt.
Ifall det inte finns några levande gruppmedlemmar att fistbumpa så är gruppchefen död och gruppen utplånad. Gruppchefen samlar ihop sin grupp och söker upp och fistbumpar plutonchefen, oavsett om plutonchefen är utskjuten. Då spawnar hela gruppen in.
Den som har rollen som plutonchef:
Plutonchef väntar 10 minuter och spawnar därefter in genom att fistbumpa valfri medlem i sin pluton vare sig denne lever eller ej. I första hand skall levande medlemmar användas.
Övrig information
Om du vill ringa, skicka ett SMS först. Ring sedan själv, jag kommer inte kunna ringa upp.
Det går bra att skicka meddelande via vårt forum, de kommer fram.
På spelet finns det inte en plats som ni kommer återvända till regelbundet och vart ni än dumpar utrustning så kommer det vara långt att gå för att hämta till exempel dumpade kulor och vatten. Planera därför att bära allt du behöver under hela dagen!
Under "Minimum deltagare?" anger du minimiantalet spelande för att du skall vara intresserad av att dyka upp.
Anmälan är inte obligatorisk så om du missat att anmäla dig så kan du komma och spela ändå. Anmälan är dck bra eftersom många avgör om de skall spela beroende på antalet spelare. Anmäl dig gärna tidigt så folk ser att du är intresserad. Du kan alltid avanmäla dig senare!
Vi håller ingen allmänn matpaus under spelet. Tänk på att banan är stor och det kan vara långt tillbaka om du lagt ifrån dig din väska. Det är därför bra att ha med sig mat, vatten och ammunition ut i spel.
Vi tillåter fullauto på våra spel.
Ny på airsoft? Ny i Göteborg?
Om du vill prova på så är det bara att dyka upp vid spelstart! Allt du behöver är ett elektriskt automatiskt airsoftgevär med batteri, magasin och ammunition samt skyddsglasögon.
Om du vill låna vapen så har föreningen några lånekit som kan lånas gratis, kontakta mig i god tid så att batterier kan laddas och transport kan planeras.
Kitten innehåller bössa, batteri, väst, magasin, ögonskydd och mask. Det enda du behöver utöver kittet är lämpliga kläder och skor samt ammunition av märket green devil.
Lånebössorna får endast laddas med green devils, kulan som föreningen säljer.
Det går bra att gå med i föreningen. Kostnad 150kr.
Använd QR-kod för att betala med swish:
https://drive.google.com/file/d/12OHv4NgKntoWqD0L2fr9zWPCEthMgFah/view?usp=sharing
Och skicka sedan ett mail med dina uppgifter till medlem@vsaf.se
Spelavgiften (kallas markavgift) är 100:-.
Jag tar emot Swish på föreningens konto via denna QR-kod.
https://drive.google.com/file/d/1LqxIgSaRyoYPTSSjarULtBTTXPIqIsjO/view?usp=sharing
QR-koderna finns utskrivna på spelet.
Medlemmar eller de som lånar lånekit kan beställa green devil -kulor i anmälan nedan, vikterna 025 och 030 finns! 199:- per kilo.
Detta är inte ett tävlingsevenemang. Det är en äventyrshobby där ditt äventyr är beroende av dina medspelare och tvärs om. Att spela kompetent, vara trevlig, men även att skapa förutsättningar för motståndaren att uppleva någon framgång, allt efter förmåga, bör eftersträvas.
Ledning. Vi eftersträvar inte militärisk disciplin och auktoritär hierarki. Ledning på våra spel handlar mer om informationsöverföring. En chef beskriver läget generellt för sin "underordnade", samt vad han ser behöver ske. Den/de underordnade svarar på vilket sätt de kan hjälpa till med det. På så vis får man ett flöde av realistiska och relevanta stridssituationer och uppdrag vilket vi tycker blir ett roligt spel, och att alla skall ha ett roligt spel är vad det handlar om! Tveka därför inte att prata på radion om vad du ser och beskriv det utifrån din upplevelse. All information är bättre än ingen information och du gör spelet bättre för alla genom att dela med dig.
Anmälan
Anmälda:10
|
|||||||||||||||||||
Nick | Medlem | VSAF-nick | Minimum deltagare? | Köpa 0,25, 0,30 eller 036? | Betalt | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
sPunk | Års | sPunk | 6 | - | Nej | ||||||||||||||
Regnillof | Års | Regnillof | 6 | Nej | Nej | ||||||||||||||
Waagh | Års | Waagh | 6 | - | Nej | ||||||||||||||
Daytrader | - | Daytrader | 10 | - | Nej | ||||||||||||||
ACE | års | Alex | 10 | - | Nej | ||||||||||||||
SHäckert | års | Häckert | 6 | 0,36 takk | Nej | ||||||||||||||
Kampos | Års | Kampos | 15 | Nej | Nej | ||||||||||||||
Spree | - | Simon | 20 | Nej tack | Nej | ||||||||||||||
VapnetAnton | - | vapnetAnton | 6 | 0.30g | Nej | ||||||||||||||
Malmqvistarn | - | Malmqvistarn | 20 | - | Nej |